Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Frankowe banki słono zapłacą

04 sierpnia 2017 | Ekonomia
Czy to dobry moment na przewalutowanie? Od początku roku kurs franka szwajcarskiego spadł o 10 proc. i jest najniższy od dwóch i pół roku
źródło: Rzeczpospolita
Czy to dobry moment na przewalutowanie? Od początku roku kurs franka szwajcarskiego spadł o 10 proc. i jest najniższy od dwóch i pół roku

Przewalutowanie kredytów hipotecznych może dla niektórych instytucji oznaczać stratę, a to umożliwi program naprawczy i niepłacenie podatku bankowego.

Maciej Rudke

Zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, mająca skłonić banki do porozumień z klientami i konwersji hipotek walutowych na złotowe, może wpędzić niektórych kredytodawców w kłopoty.

Będą straty?

Projekt zakłada powstanie Funduszu Restrukturyzacyjnego, mającego powstać ze składek banków (ich wielkość zależy od skali ich hipotek walutowych). Wpłaty będą dokonywane kwartalnie, stawka to maksymalnie 0,5 proc. wartości tych kredytów. Oznacza to, że w skali sektora wartość składek nie przekroczy 3,2 mld zł w 2018 r. (za wartość bazową przyjęto 155 mld zł walutowych hipotek, z czego 130 mld zł we frankach).

– Proponowana ustawa nie zagraża stabilności systemu finansowego, choć zyski niektórych banków trochę ucierpią, ale sytuacja kapitałowa większości z nich będzie bezpieczna – ocenia Michał Sobolewski, analityk DM BOŚ.

To odmienna sytuacja od poprzednich, kiedy koszt realizacji projektów przewalutowań szacowano nawet na kilkadziesiąt miliardów złotych, co zagrażałoby stabilności sektora finansowego, a Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski krytycznie oceniały te koncepcje. Teraz obie instytucje wypowiadają się pozytywnie o prezydenckim sposobie na konwersję.

W największym stopniu dotknięty ustawą byłby Getin Noble Bank, który już teraz, mimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament