Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Włosi bronią się przed imigrantami

04 sierpnia 2017 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Wyłowieni z morza w środę imigranci na pokładzie „Aquariusa”, jednego ze statków ratowniczych organizacji humanitarnych.
źródło: AFP
Wyłowieni z morza w środę imigranci na pokładzie „Aquariusa”, jednego ze statków ratowniczych organizacji humanitarnych.

Okręty wojenne u brzegów Libii oraz zakazy dla statków organizacji humanitarnych mają poprawić sytuację.

W roku ubiegłym do Włoch przez Morze Śródziemne przybyło ponad 180 tys. imigrantów, w większości obywateli państw Czarnej Afryki. W tym roku jest ich już prawie 100 tys.

Nie mają szans na uzyskanie azylu w Europie i nie obejmują ich i tak praktycznie martwe decyzje UE o relokacji uchodźców z  Włoch i Grecji. Tysiące przybyszów zostają więc we Włoszech i problem narasta.

Libijskie plaże pod nadzorem

Starając się opanować falę imigracji, rząd włoski postanowił właśnie wysłać dwa okręty patrolowe w pobliże brzegów Libii. To z tamtejszych plaż wyrusza obecnie w podróż do Europy zdecydowana większość nielegalnych imigrantów. W Libii na Włochów czeka już marszałek Chalifa Haftar, najpotężniejszy obecnie libijski dowódca wojskowy, który zapowiada, że będzie strzelał do włoskich okrętów naruszających libijskie wody terytorialne.

Rzym jest gotów podjąć to ryzyko, aby uniemożliwić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10818

Wydanie: 10818

Spis treści
Zamów abonament