Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwrotne obciążenie pułapką dla producentów konstrukcji stalowych

28 sierpnia 2017 | Podatki | Rafał Bartosik

Usługi, w ramach których podwykonawca montuje elementy własne produkcji, mogą być opodatkowane VAT, pomimo że pozornie są objęte mechanizmem reverse charge. Publikowane interpretacje Dyrektora KIS mogą wprowadzać w błąd.

Zasady dotyczące opodatkowania branży budowlanej odwrotnym obciążeniem pozornie wydają się proste. Podwykonawca wystawiając fakturę w pierwszej kolejności ustala czy świadczy usługę, czy dokonuje dostawy towarów. Jeżeli okaże się, że świadczy usługę, to powinien zweryfikować czy jest ona jedną z usług widniejących katalogu stanowiącym załącznik nr 14 do ustawy o VAT. Łatwą identyfikację usługi ma zapewnić odwołanie do powszechnie użytkowanej Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług (PKWiU).

Pozornie również przedsiębiorca ma dostęp na narzędzi, które powinny mu umożliwiać potwierdzenie sposobu opodatkowania VAT. W pierwszej kolejności może potwierdzić charakter usługi za pomocą interpretacji podatkowej wydawanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Może również wystąpić do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z wnioskiem o potwierdzenie prawidłowego zakwalifikowania własnej usługi do właściwego grupowania PKWiU.

Niestety, Dyrektor KIS odmawia potwierdzania klasyfikacji usług do PKWiU w interpretacjach podatkowych i wydając interpretacje bierze pod uwagę wyłącznie deklaracje wnioskodawców o klasyfikacji usługi do właściwego PKWiU. Odpowiednio Urząd Statystyczny w Łodzi odmawia w ostatnim czasie potwierdzenia klasyfikacji do jednego rodzaju PKWiU świadczeń kompleksowych obejmujących np. dostawę i montaż produktów. Opinie urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament