Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Split payment: ciężkie czasy dla oszustów VAT

28 sierpnia 2017 | Prawo | Michał Kanownik

Jak najszybsze wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności może być z korzyścią dla wszystkich: budżetu, firm i polskiej gospodarki – pisze ekspert.

Ministerstwo Finansów konsultuje projekt ustawy wprowadzający tzw. split payment. To dobry moment na wyeliminowanie z niego wszystkich pojawiających się wątpliwości i niejasności oraz doprecyzowanie zapisów tak, by ustawa służyła nie tylko państwu, ale i przedsiębiorcom. Z całą pewnością podzielna płatność to bardzo ważny krok w całkowitym wyeliminowaniu oszustów VAT. A na to właśnie czekają uczciwi przedsiębiorcy.

W ZIPSEE „Cyfrowa Polska" z dużą przychylnością przyglądamy się kolejnym krokom podejmowanym przez rząd w celu wyeliminowania patologii związanej z wyłudzeniami VAT. Do tej pory nie tylko kibicowaliśmy pracom m.in. nad odwróconym VAT czy reformą KAS, ale też czynnie się w nie włączaliśmy, wskazując na potrzebę wprowadzenia mechanizmów, które systemowo podejdą do kwestii zwalczania oszustw podatkowych.

Mechanizm split payment opracowany przez Ministerstwo Finansów zakłada, że kwota płatności będzie automatycznie dzielona na kwotę netto, która trafi na podstawowe konto sprzedającego, oraz kwotę podatku, która bezpośrednio wpłynie na rachunek VAT. Z tego rachunku przedsiębiorca będzie mógł regulować jedynie dwa rodzaje zobowiązań: wobec innych płatników VAT oraz urzędu skarbowego. W takiej sytuacji dostawca nie ma żadnej możliwości wyprowadzenia VAT z systemu, co blokuje proceder wyłudzeń zwrotu podatku wykorzystywany przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament