Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółka rozliczy stratę powstałą przy zbyciu przedawnionej wierzytelności

28 sierpnia 2017 | Podatki | Karol Szelągowski

Strata ze sprzedaży przedawnionej wierzytelności uprzednio zaliczonej do przychodów należnych jest kosztem podatkowym.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 lipca 2017 r. (I SA/Gd 404/17). Spółki należące do podatkowej grupy kapitałowej (PGK) zawierały umowy z kontrahentami. W wyniku wykonania tych umów wystawiały na rzecz tych kontrahentów faktury. Wierzytelności wynikające z faktur traktowane były przez PGK jako jej przychód należny. Czasami jednak kwoty z faktur nie były regulowane przez kontrahentów. Niektóre z nich uległy przedawnieniu i spółki wchodzące w skład PGK zbywały takie wierzytelności.

W związku z tym PGK wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej odnośnie do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów strat ze zbycia przedawnionych wierzytelności, które uprzednio zostały zarachowane jako przychód należny. PGK opowiedziała się za taką możliwością, argumentując, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów może być zaliczona strata...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament