Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsetki od kredytu na nabycie udziałów własnych nie są kosztem

28 sierpnia 2017 | Podatki

Spółka nie rozliczy kosztów odsetek od kredytu, który został zaciągnięty na sfinansowanie transakcji nabycia udziałów własnych w celu ich późniejszego umorzenia.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 6 czerwca 2017 r. (I SA/Gd 401/17).

Wnioskodawca (spółka kapitałowa) zawarła umowę inwestycyjną, której przedmiotem i celem było nabycie konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Umowa miała charakter złożony i określała szczegółowo kolejne etapy planowanej transakcji. W wykonaniu tego porozumienia inwestycyjnego, wnioskodawca nabył przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. Nabycie przedsiębiorstwa nastąpiło poprzez transakcję aportu, co oznacza, że doszło do podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej (tj. wnioskodawcy) i wydania nowych udziałów wnioskodawcy dotychczasowym właścicielom konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Wartość rynkowa przedsiębiorstwa została odniesiona częściowo na kapitał zakładowy spółki kapitałowej, a częściowo na jej kapitał zapasowy (mechanizm tzw. agio). Stosownie do treści zawartej umowy inwestycyjnej i w wykonaniu jej postanowień, bezpośrednio po zarejestrowaniu aportu, nowi wspólnicy wnioskodawcy (tj. dotychczasowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament