Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dialog zamiast wojny podjazdowej

28 sierpnia 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Przyznam, że nie bardzo rozumiem intencję władz lokalnych, które podejmują różne działania przeciwko Polskim Kolejom Linowym, w tym także niezgodne z prawem – mówi prezes spółki Mid Europa Partners.

Rz: Czy oferta zakupu PKL złożona niedawno przez starostę tatrzańskiego była dla was zaskoczeniem?

Zbigniew Rekusz: Nie, ponieważ od kilku miesięcy głośno było w mediach o pracach starostwa nad wyceną spółki oraz przygotowaniach do złożenia oferty zakupu akcji. Natomiast zaskoczeniem była dla nas sama oferta.

To znaczy?

Jej zawartość merytoryczna i cena – istotnie poniżej rzeczywistej wartości spółki. Wydaje się, że wycena została dokonana na podstawie historycznej ceny zakupu PKL, skorygowanej o saldo długu bankowego, niemającego nic wspólnego z obecnym zadłużeniem, oraz bez uwzględnienia zmian i inwestycji zrealizowanych od 2013 r. A przecież w ciągu ostatnich czterech lat PKL istotnie rozszerzył zakres działalności, obejmując nowe ośrodki turystyczne i realizując znaczne inwestycje. Przychody wzrosły prawie dwukrotnie. Nie można się więc dziwić, że oferta starosty została natychmiast odrzucona.

Warto też wspomnieć o braku uwiarygodnienia źródeł finansowania takiego zakupu, wielokrotnie przekraczającego roczny budżet lokalny. Z powyższych względów dalsze negocjacje nie wydają się możliwe i dlatego Altura (spółka należąca do Mid Europy – red.), akcjonariusz większościowy PKL, poinformował starostwo o zakończeniu rozmów.

Czy Mid Europa zamierza już teraz wyjść z inwestycji w PKL oraz jakie opcje są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament