O kwalifikacji wypłaty decyduje rzeczywista treść ekonomiczna operacji
Gdy elementem świadczenia określanego przez strony jako odszkodowanie jest zapłata za udziały, które spółka wypłacająca powinna była zwrotnie przewłaszczyć, to ta część przekazanej kwoty jest w istocie wydatkiem na ich nabycie.
Nazwanie określonego świadczenia odszkodowaniem nie oznacza, że w rzeczywistości tak należy je traktować. Taki wniosek wypływa z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 kwietnia 2017 r. (III SA/Wa 779/16).
Rozstrzygnięcie WSA dotyczy zaskarżonej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w sprawie spółki będącej jedną z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej, koncentrującej się głównie na produkcji i sprzedaży paliw silnikowych (dalej: spółka A).
Sprawa miała bezpośredni związek z toczącym się od dłuższego czasu sporem korporacyjnym, który zakończył się wzajemnym porozumieniem stron po tym jak sprawa dotarła aż do Sądu Najwyższego i w konsekwencji ponownie do sądu apelacyjnego.
O co toczył się spór
Spółka A była wspólnikiem spółki z o.o. (dalej: spółka B), posiadając w niej 60 proc. udziałów. Drugim wspólnikiem spółki B była spółka jawna (dalej: spółka C), która posiadała pozostałe 40 proc udziałów. W pewnym momencie, w związku z zakupem towarów i usług, spółka C została dłużnikiem spółki B. Następnie, spółka B w drodze cesji powierniczej przeniosła tę wierzytelność na spółkę A.
Spółka C nie uregulowała swego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta