Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie z CIT obejmuje tylko działalność określoną w zezwoleniu

28 sierpnia 2017 | Podatki | Klaudia Surmacz

Wynik realizowany na instrumentach finansowych, generowany w ramach działalności finansowej prowadzonej przez spółkę strefową, odrębnej od działalności określonej w zezwoleniu, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 23 czerwca 2017 r. (I SA/Kr 358/17).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w granicach specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) na podstawie zezwoleń, zgodnie z którymi zwolnieniu podatkowemu podlega dochód z tytułu działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej związanej (szkło gospodarcze). Spółka zawiera kontrakty terminowe typu forward i opcje na waluty, które mają na celu zabezpieczenie (tzw. hedging) pozycji walutowych spółki wynikających ze sprzedaży wyrobów strefowych objętych zezwoleniem i ograniczenie ryzyka kursowego.

Zdaniem spółki, dochód ze sprzedaży wyrobów gotowych korzysta ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT oraz zezwoleń. Zgodnie z dominującą linią orzeczniczą i interpretacjami organów podatkowych, do przychodów objętych zwolnieniem zalicza się również różnice kursowe oraz rezultaty transakcji na pochodnych instrumentach finansowych, w takim zakresie, w jakim odnoszą się do transakcji zakupu lub sprzedaży materiałów i towarów niezbędnych do wytworzenia wyrobów oraz sprzedaży wyrobów spełniających warunek wytworzenia w strefie i w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament