Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ministerstwo sięga coraz głębiej do kieszeni chorych

28 sierpnia 2017 | Prawo | Karolina Kowalska

Mimo apeli pacjentów i lekarzy leki dla osób po przeszczepach we wrześniu znów drożeją. Opakowanie tabletek ma kosztować blisko 2,5 tys. zł.

– To katastrofa. Córka zażywa co miesiąc opakowanie valcyte i prawdopodobnie będzie na nie skazana jeszcze kilka miesięcy – mówi Magdalena Morańska z Kwidzyna, mama chorej na mukowiscydozę 14-letniej Dominiki, która pod koniec maja przeszła przeszczep wątroby. W wakacje opakowanie leku kosztowało 1916,83 zł. Od września zapłaci 2427 zł. A jeszcze w kwietniu lek kosztował 3,20 zł.

To nie koniec podwyżek. Projekt wrześniowej listy refundacyjnej przewiduje wzrost cen kilku innych leków dla osób po przeszczepach, również zawiesiny dla dzieci.

O drastycznych podwyżkach pisaliśmy kilkakrotnie. Były one przedmiotem specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, apeli rodziców chorych dzieci i zapytania senatorskiego. Resort zdrowia nie zmienia jednak zdania. W odpowiedzi przesłanej „Rzeczpospolitej" czytamy, że odpłatność za leki się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament