Czy członek zarządu zawsze jest przedsiębiorcą
Czynności wykonywane na podstawie kontraktu menedżerskiego należy uznać za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nawet jeśli kontrakt nie wskazuje na odpowiedzialność menedżera wobec osób trzecich.
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 21 lipca 2017 r. (0111-KDIB3-1.4012.91.2017.2.JP).
Osoba fizyczna posiadająca zarejestrowaną działalność gospodarczą, zawarła ze spółką kapitałową umowę, na mocy której spółka powierzyła tej osobie pełnienie funkcji członka zarządu i realizację zadań o charakterze zarządczym. W praktyce więc osoba ta pełniła funkcję menedżera czy też zarządzającego spółką kapitałową.
W kontrakcie zastrzeżono, że zarządzający ponosi odpowiedzialność wobec spółki za szkody wyrządzone w czasie wykonywania przedmiotu umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego wykonywania obowiązków zarządczych wynikających z umowy lub z przepisów prawa. Odpowiedzialność ta jest zarazem niezależna od odpowiedzialności zarządzającego (jako członka zarządu) wynikającej z przepisów prawa, w szczególności z kodeksu spółek handlowych. Jednocześnie umowa nie przewiduje odpowiedzialności zarządzającego wobec podmiotów trzecich.
Z tytułu wykonywania usług objętych kontraktem menedżerskim zarządzającemu przysługuje wynagrodzenie składające się z części stałej oraz części zmiennej (premii), której przyznanie uzależnione jest od osiągnięcia przez zarządzającego celów o szczególnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta