Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapach nawet z dobrej restauracji przeszkadza

28 sierpnia 2017 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dabrowska

Wszyscy chcemy mieć święty spokój w domu. Gdy się żyje w centrum miasta, to często nieosiągalny luksus. Są jednak sposoby na poprawienie komfortu życia.

Wibracje, przykre zapachy, pijani goście. Mieszkanie w budynku, w którym znajdują się również restauracje czy sklepy, potrafi być trudne, a czasami bardzo trudne. Pół biedy, kiedy ludzie ze sobą rozmawiają i są w stanie dojść do kompromisu. Bywa jednak i tak, że absolutnie nie może być o tym mowy. Trwa otwarta wojna, i tyle. Wówczas w grę wchodzi tylko oręż prawny.

Śmieci i parkuje dostawczaka

Właścicielom uciążliwe sąsiedztwo mogą osłodzić pieniądze.

Art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali mówi, że właściciele lokali mogą w uchwale zwiększyć obciążenie lokalu użytkowego, jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z niego. A co oznacza w praktyce „nadmierne obciążenie"? Nie do końca wiadomo. Nie zawsze decyzje wspólnoty o podniesieniu stawek są słuszne. Często opierają się na przeświadczeniu, a to za mało, by podnieść stawki.

Jedna ze wspólnot w Gdańsku podjęła uchwałę, że właściciel sklepu będzie płacił większe zaliczki, ponieważ jego samochody dostawcze oraz klimatyzacja nadmiernie hałasują. Trudno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament