Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sieci mobilne szykują się do kolejnego etapu walki o klienta internetu z kabla

28 sierpnia 2017 | Ekonomia
Po aukcji LTE telekomom urosło zadłużenie
źródło: Rzeczpospolita
Po aukcji LTE telekomom urosło zadłużenie

Ponad rok temu telekomy komórkowe zasiliły budżet państwa ponad 9 mld zł, rezerwując radiowe pasmo. Na razie „płacą" za to sieci stacjonarne.

W pierwszym półroczu 2016 roku operatorzy komórkowi w Polsce opłacili rezerwacje częstotliwości wygrane w tzw. aukcji LTE (aukcji pasma 800 i 2600 MHz, rozstrzygniętej w 2015 r.). W sumie przeznaczyli na nie ponad 9,2 mld zł. Postanowiliśmy sprawdzić, co od tego czasu zmieniło się na rynku i jak ma się biznes uczestników aukcji.

Jak się okazuje, łączne przychody czterech największych telekomów urosły o 1,8 proc. Są wśród nich i takie, których zyski po półroczu br. były wyższe niż rok temu. Mocno zaś wzrosło zadłużenie tych uczestników aukcji, którzy ponieśli w niej największe wydatki. To oznacza niższe zyski netto, a dla akcjonariuszy czasem – jak w Orange – brak dywidendy, choć ten telekom deklaruje, że nie jest to efekt aukcji, ale programu inwestycyjnego w ogóle.

Sam biznes operatorów od aukcji LTE zmienił się na razie w niewielkim stopniu. Telekomy zajęte były dostosowaniem się do przepisów ustawy antyterrorystycznej i rejestracji kart prepaid...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10837

Wydanie: 10837

Spis treści
Zamów abonament