Czytelnicy pytają, „Rzeczpospolita” odpowiada
Zażalenie na postanowienie sądu oddalającego skargę
- Jestem dłużnikiem. Wierzyciel (świadczenia pieniężnego), w toku postępowania egzekucyjnego, po tym, kiedy druga licytacja nie doszła do skutku, złożył wniosek o przyznanie mu na własność, należącej do mnie, betoniarki za kwotę równą cenie wywołania. Komornik uwzględnił wniosek. Moja skarga zaś na owo postanowienie została oddalona przez sąd rejonowy. Czy mogę odwołać się do sądu okręgowego od niekorzystnego rozstrzygnięcia sądu I instancji? Uważam, że błędnie ustalono wartość maszyny. Czyli, czy na postanowienie sądu rejonowego oddalające skargę na czynność komornika sądowego w postaci postanowienia o przyznaniu ruchomości wierzycielowi w wyniku uwzględnienia jego wniosku o przejęcie ruchomości złożonego w trybie art. 877 k.p.c. przysługuje zażalenie do sądu II instancji – pyta pan Jan.
W świetle art. 877 k.p.c. w sytuacji, w której druga licytacja nie doszła do skutku, wierzycielowi w ciągu dwóch tygodni od otrzymania zawiadomienia komornika, przysługuje prawo przejęcia ruchomości na własność za cenę nie niższą od ceny wywołania. W tym przypadku stosuje się odpowiednio przepis art. 875 § 2 k.p.c. Mianowicie: gdy egzekucję prowadzi kilku wierzycieli, pierwszeństwo przejęcia ruchomości na własność przysługuje temu z nich, który ofiarował najwyższą cenę, przy równej zaś cenie temu, na którego żądanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta