Szkoły wyższe muszą współpracować z biznesem
Wybitni przedstawiciele środowisk gospodarczych, jak również prawnicy, lekarze i liderzy administracji powinni łączyć pracę zawodową z pracą dydaktyczną na uczelniach.
Janusz Dedo
Przedsiębiorcy i środowiska naukowe powinni żyć w symbiozie, wzajemnie sobie pomagać i osiągać obopólne korzyści. Nie może być tak, że uczelnie kształcą studentów, którzy nie mogą znaleźć pracy, a w tym samym czasie pracodawcy mają problemy z pozyskaniem odpowiednio przygotowanych pracowników.
W kolejnej edycji World University Rankings na rok 2018 na liście 1000 najlepszych uczelni świata znalazło się tylko sześć polskich, i to dopiero w drugiej pięćsetce. Tymczasem ranking ten dobrze oddaje poziom zapotrzebowania danego państwa czy regionu na innowacyjne rozwiązania, zasoby kadry naukowej. Sporo też mówi o jakości przygotowania przyszłych pracowników.
Raport, który ukazuje się od 2003 r., klasyfikuje uniwersytety na świecie według kryterium intensywności badań i innowacyjności w realizowaniu misji: nauczania, badań, transferu wiedzy i współpracy międzynarodowej.
Brytyjczycy na czele
Po raz pierwszy na czele rankingu nie pojawił się przedstawiciel USA. Na pierwszym i drugim miejscu widzimy dwa brytyjskie uniwersytety: odpowiednio Oxford i Cambridge. Dopiero na trzecim znalazły się dwa amerykańskie: California Institute of Technology i Stanford University. W pierwszej dziesiątce mamy siedmiu przedstawicieli USA, trzech Wielkiej Brytanii i jedną uczelnię ze Szwajcarii – ETH Zurich.
W dalszym ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta