Jak uniknąć zablokowania rachunku przedsiębiorstwa
Jesiennego poranka do przedsiębiorcy z branży handlu hurtowego przychodzi list polecony. W środku jest odpis prokuratorskiego postanowienia o blokadzie firmowego rachunku bankowego w związku z podejrzeniem, że ulokowane na nim środki pochodzą z przestępstwa... Tak niejednokrotnie zaczyna się nieprzyjemna historia z karnoprawnym wątkiem w tle. Co w takiej lub podobnej sytuacji należy uczynić? Jak takim przypadkom zapobiegać?
Uczciwy, prowadzący zgodną z prawem działalność przedsiębiorca w określonych sytuacjach może zostać wciągnięty w orbitę postępowania karnego oraz podlegać odpowiedzialności prawnej o charakterze represyjnym.
Jakie zagrożenia
W szeroko pojętym prawie karnym funkcjonuje wiele mechanizmów, których zastosowanie może wiązać się z dolegliwymi utrudnieniami w funkcjonowaniu przedsiębiorcy oraz z nałożeniem na niego sankcji natury finansowej w związku z czynem zabronionym innej osoby. Zwiększony nacisk organów ścigania na wykrywanie i przeciwdziałanie przestępczości gospodarczej, finansowej i skarbowej powoduje, że działania te mogą uderzyć rykoszetem w podmioty rzetelnie prowadzące działalność gospodarczą.
Prawnokarne instrumenty mogą się wiązać z ograniczeniem dysponowania mieniem przedsiębiorcy lub swobody prowadzenia działalności oraz z nałożeniem quasi-karnej odpowiedzialności majątkowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia przez inną osobę.
Do tego pierwszego skutku może prowadzić zastosowanie m.in. instytucji wstrzymania transakcji i blokady rachunków oraz zabezpieczenia majątkowego (które obecnie może nastąpić również na mieniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta