Liczy się sprzedaż trunku, a nie wina sprzedawcy
Sam fakt sprzedaży alkoholu nieletniemu w miejscu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej rodzi bezwzględny obowiązek cofnięcia przez uprawniony organ zezwolenia na handel alkoholem.
Takie stwierdzenie znalazło się w niedawnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który zajmował się sprawą cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 18 proc. w punkcie gastronomicznym. Wójt gminy podjął taką decyzję, ponieważ sprzedawca Lesław W. został skazany prawomocnym wyrokiem za sprzedaż wódki osobie niepełnoletniej.
Wyglądał na osobę starszą
Właścicielka punktu odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Podniosła, iż zarzut przedstawiony sprzedawcy przez organ ścigania i fakt późniejszego skazania wynikał z okoliczności, w jakich trudno przyjmować winę umyślną lub nieumyślną przy sprzedaży alkoholu osobie nieletniej. Sprzedawca zaprzeczył bowiem jakoby świadomie dokonał sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Sprzedaż nastąpiła osobie, która obecna była wówczas w sklepie z inną osobą, znaną sprzedawcy jako już pełnoletnią. Dodatkowo kupujący swoim wyglądem w rzeczywistości wyglądał na osobę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta