Jakie korzyści może mieć przedsiębiorca z innowacji
Działalność badawczo-rozwojowa obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe, prowadzone w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań. Jest ona motorem wzrostu innowacyjności gospodarki.
Podstawowym założeniem prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności badawczo-rozwojowej jest możliwość wykorzystywania wyników prowadzonych badań przemysłowych w działalności gospodarczej i osiąganie z nich korzyści. Prowadzenie prac badawczych nie tylko przyczynia się do rozwoju, ale wpływa na konkurencyjność podmiotu na rynku.
W ramach działalności badawczo-rozwojowej (B+R) przedsiębiorca może prowadzić badania podstawowe, stosowane i przemysłowe. Najczęściej badania podstawowe i stosowane prowadzone są przez jednostki naukowe. Natomiast przedsiębiorcy prowadzą badania przemysłowe.
Badania przemysłowe to badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, a także budowę linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Przedsiębiorca może też prowadzić prace rozwojowe, czyli opracowywać prototypy, projekty pilotażowe, testować nowe lub ulepszone produkty, procesy lub usługi, jak również opracowywać prototypy i projekty pilotażowe, które można wykorzystać do celów komercyjnych, a jego produkcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta