Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szwajcarska lekcja religii

27 października 2017 | Rzecz o historii | Andrej Motyl
Jan Kalwin uczynił z Genewy „protestancki Rzym”.
źródło: Wikipedia
Jan Kalwin uczynił z Genewy „protestancki Rzym”.
Ulrich Zwingli zapoczątkował ruch reformacyjny w Zurychu.
źródło: Wikipedia
Ulrich Zwingli zapoczątkował ruch reformacyjny w Zurychu.
Erazm z Rotterdamu, nazywany księciem humanistów, wiele lat spędził w Bazylei, gdzie zmarł w 1536 r.
źródło: Wikipedia
Erazm z Rotterdamu, nazywany księciem humanistów, wiele lat spędził w Bazylei, gdzie zmarł w 1536 r.

W XVI wieku Szwajcaria była jednym z głównych ośrodków reformacji. W krzewieniu jej idei najważniejszą rolę odegrali dwaj protestanccy teologowie: Ulrich Zwingli i Jan Kalwin.

W sierpniu 1968 r. Sowieci „oswobodzili" kolejny kraj. Tym razem jednak przeciwnikami nie byli naziści, ale „lokalni reakcjoniści Praskiej Wiosny", których trzeba było przepędzić. Około 100 tysięcy najczęściej dobrze wyszkolonych oraz posiadających wyższe wykształcenie Czechosłowaków (wówczas jeszcze ten naród istniał) opuściło kraj rządzony znów przez przeciętniaków z partii komunistycznej, aby gdzieś indziej rozpocząć nowe życie.

Byłem wtedy uczniem szkoły im. Gottwalda w Preszowie i członkiem dziecięcej organizacji komunistycznej, tzw. pionierem. Jako uchodźca wylądowałem w przeważająco katolickiej Szwajcarii środkowej. Moi rodzice szybko przypomnieli sobie o naszych katolickich korzeniach oraz o tym, że babcia dopilnowała, abyśmy w tajemnicy zostali ochrzczeni. Naraz siedzieliśmy w kościele katolickim w Zugu, a ja ze zdumienia przecierałem oczy, ponieważ kościół każdej niedzieli pękał w szwach. I to nie z powodu uzależnionych od opium mas, ale w wyniku obecności całych rodzin z dziećmi. Nie zapomnę, w jakie osłupienie wprawiali mnie klęczący dorośli, którzy co niedziela oddawali pokłon swojemu Bogu. Na polecenie rodziców miałem się odtąd stać częścią tej wspólnoty.

Napędzany ciekawością oraz w żaden sposób na Zachodzie nieograniczany (w bloku wschodnim tylko wybrani mogli przekraczać granice) w latach szkolnych i studenckich, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10889

Wydanie: 10889

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament