Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lodowiec zwraca zabytki

27 października 2017 | Nauka | Krzysztof Kowalski

Miecz wikinga, znaleziony w Norwegii, zdumiewa naukowców znakomitym stanem zachowania.

Wprawdzie nie lśni aż tak jak legendarny Excalibur mitycznego króla Artura, ale i tak zadziwia specjalistów niezwykłe małym stopniem zniszczenia. Mierzy 92,8 cm, aktualnie zajmują się nim konserwatorzy w laboratoriach Muzeum w Oslo.

Odkryli go przypadkiem, pod koniec września tego roku, dwaj myśliwi polujący na renifery, w skalistym terenie, na wysokości 1650 m n.p.m., w regionie Oppland. Nie wiadomo, skąd wzięła się tam ta broń. Być może zgubił ją jej posiadacz, na przykład w czasie polowania w zamieci śnieżnej. Rękojeść była częściowo zanurzona w rumowisku skalnym, cała głownia, czyli ostrze, wystawała z niego.

Nie zardzewiał

Miecz wyłonił się z powodu ocieplenia klimatycznego. Zjawisko to w ostatnich latach powoduje w górzystych regionach Norwegii topnienie pokrywy śnieżnej i lodowej.

Według wstępnych ustaleń zabytek ten powstał między 800 a 950 rokiem. Ponad tysiąc lat stykał się z lodem i śniegiem, a jednak zniszczeniu uległa tylko wykładzina rękojeści, zapewne drewniana lub skórzana,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10889

Wydanie: 10889

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament