Egzekucja dotkliwa dla dłużnika
Przy licytacji w drodze elektronicznej dłużnik nie będzie mógł korzystać z zajętych ruchomości.
Sprzedaż ruchomości w drodze licytacji elektronicznej stanowi kolejny etap informatyzacji postępowania cywilnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej elektroniczną licytację komorniczą (Dz.U. 2015 poz. 1311) wskazuje się, że celem regulacji jest zwiększenie efektywności egzekucji.
Elektroniczna sprzedaż ruchomości ma być dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Podmiotem odpowiedzialnym za jego stworzenie jest Krajowa Rada Komornicza. Niestety do dnia dzisiejszego system taki nie został stworzony, pomimo, że przepisy o elektronicznej licytacji komorniczej weszły w życie 1 marca 2017 roku.
Do licytacji elektronicznej znajdą zastosowanie przepisy o zwykłej, tradycyjnej licytacji, z zastrzeżeniem zmian określonych rozdziale dotyczącym sprzedaży w drodze licytacji elektronicznej (Dział III, rozdział 3 k.p.c.). Oznacza to, iż w zakresie wykładni tych przepisów, należy się odwoływać do celów i funkcji sprzedaży w drodze elektronicznej z uwzględnieniem zasad „tradycyjnej" licytacji.
Alternatywny system
Sprzedaż ruchomości w drodze licytacji elektronicznej będzie więc alternatywą wobec systemu, z którego komornicy korzystali do tej pory. Skorzystanie z nowej formy licytacji ma zależeć wyłącznie od wierzyciela. Będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta