Chcemy, by dworce były wizytówkami miast
Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.
Ostatnio PKP zintensyfikowało inwestycje na rzecz infrastruktury dworcowej. Jak powinny wyglądać polskie dworce kolejowe za pięć-dziesięć lat?
Krzysztof Mamiński: W ciągu najbliższych lat planujemy objąć programem inwestycyjnym około 200 obiektów. Część z nich zostanie gruntownie zmodernizowana, część wybudowana od podstaw, na przykład w formule innowacyjnych dworców systemowych, czyli modułowych, wystandaryzowanych budynków. Najważniejsze założenia są takie, aby nowe i zmodernizowane dworce były w pełni dostosowane do potrzeb wszystkich grup podróżnych oraz lokalnych społeczności. Dlatego właśnie nasze inwestycje poprzedzamy konsultacjami społecznymi w formie warsztatów kreatywnych. Może w nich wziąć udział każdy i powiedzieć o swoich oczekiwaniach wobec nowego dworca. Najlepsze rozwiązania są wykorzystywane podczas prac projektowych.
Jaką rolę powinny pełnić dworce w dzisiejszej przestrzeni miasta?
Dworce odgrywają istotną rolę miastotwórczą. Dobra komunikacja jest podstawą rozwoju miast i regionów. Obecność dworca kolejowego podnosi także wartość przyległych terenów oraz stanowi dla nich impuls prorozwojowy. Idealny obiekt to taki, który integruje poszczególne gałęzie transportu, czyli stanowi centrum przesiadkowe, a jednocześnie jest wizytówką miasta, miejscem spotkań. Do takiego modelu dążymy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta