Limit wydatków ciosem w uczciwych
W uszczelnianiu systemu podatkowego ustawodawca wybiera drogę na skróty, nie zważając na konsekwencje ograniczeń dla grup kapitałowych – pisze ekspertka.
Projekt nowelizacji ustawy o CIT zakłada wiele radykalnych i kontrowersyjnych zmian. Wejście w życie nowelizacji planowane jest na 1 stycznia 2018 r. Wśród pomysłów falę krytyki wywołały m.in. plany wprowadzenia minimalnego podatku dochodowego dla podatników posiadających nieruchomości komercyjne, bazującego na wartości nieruchomości oraz nowe przepisy ograniczające możliwość rozpoznania jako kosztów uzyskania przychodów (KUP) odsetek od finansowania (w tym także udzielonego przez podmioty niepowiązane). Wydaje się jednak, że najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie limitu kwotowego w rozliczaniu wydatków na usługi niematerialne w kosztach uzyskania przychodów.
Istotne ograniczenia
Projekt, przegłosowany 24 października przez sejmową Komisję Finansów Publicznych, zakłada istotne ograniczenia w rozliczaniu wydatków na usługi o charakterze niematerialnym, tj. usługi doradcze, badania rynku, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz inne o podobnym charakterze. Ustawodawca przyjął bowiem możliwość zaliczenia przez podatników do KUP wydatków na takie usługi tylko do wysokości 5 proc. podatkowej EBITDA, w przypadku gdy ich wartość przekracza 3 mln zł, a ponoszone są na rzecz podmiotów powiązanych. Ograniczenie dotyczy również opłat i należności za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta