Teoria i praktyka są nierozdzielne
Mocną stroną SGH jest duży udział praktyków w kadrze nauczycielskiej – mówi rektor tej uczelni.
Rz: W drugiej edycji naszego rankingu uczelni i wydziałów ekonomicznych ponownie triumfuje Szkoła Główna Handlowa. Jakie działania podjęli państwo w minionym roku, aby utrzymać status najlepszej uczelni ekonomicznej w kraju?
Prof. dr hab. Marek Rocki: Sądzę, że ten status zapewniają nam niezmiennie dwa czynniki. Po pierwsze, dzięki ostrej selekcji mamy bardzo dobrych kandydatów na studia. Po drugie, mamy wyjątkowo dobrą kadrę. Jest u nas wielu nauczycieli, którzy łączą funkcje akademickie z praktyką w realnym życiu gospodarczym. W efekcie nauczanie nie jest czysto teoretyczne, tylko zorientowane na rozwiązywanie rzeczywistych problemów ekonomicznych.
Jak na jakość kandydatów wpłynął brak egzaminów wstępnych na studia licencjackie?
Niestety, jakość kandydatów przeciętnie spadła. W czasach, gdy mieliśmy egzaminy wstępne, obejmowały one matematykę, dwa języki obce oraz geografię i historię do wyboru. Była to jednak geografia ekonomiczna i historia gospodarcza, podczas gdy na maturze te przedmioty są inaczej sprofilowane. Wysokie progi punktowe powodują, że trafiają do nas dobrzy maturzyści, ale to nie znaczy, że są oni dobrze przygotowani do studiów ekonomicznych. Dlatego od przyszłego roku egzamin wstępny wraca.
Jak on będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta