O jawności życia publicznego
Projekt Mariusza Kamińskiego wspiera efektywne procedury antykorupcyjne. Jest jak wyższa liga w aktywnej walce z korupcją, bez precedensu w tej części Europy. Jednocześnie będzie dużym wyzwaniem dla wielu organizacji – piszą eksperci.
Kilka dni temu przedstawiono założenia nowej ustawy o jawności życia publicznego. Ma ona zastąpić trzy obecnie obowiązujące ustawy: o dostępie do informacji publicznej, o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa.
Proponowana ustawa ma wzmocnić transparentność oraz kontrolę społeczną nad osobami sprawującymi funkcje publiczne. Przedstawione propozycje w wielu obszarach są zbliżone do takich aktów prawnych, jak: UK Bribery Act, Foreign Corrupt Practices Act czy też od niedawna obowiązująca francuska ustawa antykorupcyjna Sapin II.
Wsparcie sygnalistów
Proponowana ustawa ma chronić sygnalistów (ang. whistleblower), czyli pracowników, którzy w dobrej wierze zawiadamiają o nieprawidłowościach występujących w ich miejscu pracy, w tym tych o charakterze korupcyjnym. Ochrona sygnalistów przyznawana ma być przez prokuratora i miałaby polegać m.in. na:
- zapewnieniu ciągłości stosunku pracy – pracodawca nie będzie mógł rozwiązać umowy o pracę ani zmienić jej warunków bez zgody prokuratora,
- zobowiązaniu do wypłaty dwuletniej odprawy sygnaliście przez pracodawcę w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez zgody prokuratora,
- zwrocie kosztów ochrony prawnej poniesionych przez sygnalistę w związku ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta