Zmiany w ustawie o CIT dotyczą także podmiotów powiązanych
Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, która wejdzie w życie już 1 stycznia, przewiduje kilka istotnych zmian również w regulacjach odnoszących się do podatników, do których stosuje się przepisy o cenach transferowych.
1 stycznia wejdzie w życie nowelizacja ustaw o PIT i o CIT wprowadzona ustawą z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu ustawy, zasadniczym celem wprowadzonych zmian jest uszczelnienie systemu podatku dochodowego od osób prawnych, by skorelować wysokość płaconego podatku, w szczególności przez duże międzynarodowe przedsiębiorstwa, z faktycznym miejscem uzyskania dochodu. Proponowany kierunek zmian wpisuje się przy tym w działania podjęte w ostatnim czasie na arenie międzynarodowej. W szczególności te, inicjowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach projektu dotyczącego zapobieganiu erozji podstawy opodatkowania i przenoszenia zysków (BEPS).
W artykule wskazano najistotniejsze zmiany w ustawie o CIT odnoszące się do podmiotów powiązanych. Dotyczą one:
- uprzywilejowanej pozycji podatników, którzy objęci są uprzednim porozumieniem cenowym,
- ograniczenia możliwości wykorzystywania podatkowych grup kapitałowych do optymalizacji podatkowych,
- zmiany definicji (krajowych) podmiotów powiązanych,
- wyłączenia określonych rodzajów transakcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta