Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapłaciłeś za grę? Płać więcej

04 grudnia 2017 | Ekonomia
Sprzedaż gier mobilnych rośnie najszybciej
źródło: Rzeczpospolita
Sprzedaż gier mobilnych rośnie najszybciej

Globalni giganci coraz częściej w tradycyjnych produkcjach ukrywają dodatkowe płatności, co rodzi frustrację graczy. Polskie studia nie chcą iść tą drogą.

katarzyna kucharczyk

Już ponad 0,5 mld dolarów wart jest polski rynek gier – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez firmę Newzoo. W globalnym rankingu nadal zajmujemy 23. miejsce. Zmiany są niewielkie, ale jedna aż bije po oczach: bardzo szybko rośnie rynek chiński. Jest już wart 32,5 mld dol., czyli o ponad 7 mld dol. więcej niż amerykański. Na świecie daje się też zauważyć niepokojące zjawisko rosnącej popularności mikropłatności. Jeszcze do niedawna były domeną gier typu free to play, czyli darmowych, ale coraz częściej są „zaszywane" również w dużych, płatnych produkcjach globalnych koncernów.

Rozpaczliwy apel

Jaskrawym przykładem oporu graczy był przypadek „Battlefronta II", który właśnie z powodu mikropłatności wywołał burzę i przełożył się na spadek cen akcji firmy EA. Głośnym echem odbił się też niedawny list otwarty napisany przez nastolatka do globalnych koncernów. Przyznał, że jest uzależniony od gier, i poinformował, że na mikropłatności wydał już ponad 10 tys. dolarów. Zaapelował do producentów, żeby przemyśleli sposoby monetyzacji gier.

– Mikropłatności w dużych grach konsolowych/PC mają rację bytu tylko w tytułach nastawionych na multiplayer (tryb wieloosobowy – red.). Mają zwiększyć średni przychód ze sprzedanej gry i zmonetyzować dużą liczbę graczy, którą taka gra utrzymuje nawet kilka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10919

Wydanie: 10919

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament