Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co robić z wezwaniem do zapłaty

04 grudnia 2017 | Prawo | Marek Domagalski

Na każde pismo żądające zwrotu długu warto odpowiedzieć. Jej brak może utrudnić obronę przed wierzycielem.

Anna M. w dniu, w którym rozpoczynała dwutygodniowe wczasy za granicą, dostała z firmy windykacyjnej wezwanie do zapłaty ponad tysiąca zł (prawdopodobnie na podstawie nakazu zapłaty sprzed kilkunastu lat). I w e-mailu zapytała, co ma zrobić z takim wezwaniem. Czy może spokojnie polecieć na wakacje czy wpłacić pieniądze?

Przymusu wpłaty nie ma, ale odmowa zapłaty czy milczenie niesie ryzyko, że dług wyegzekwuje komornik z naddatkiem (opłatami). Żeby jednak odpowiedzieć dokładniej, trzeba znać szczegóły.

Podobne pytania zadają sobie jednak tysiące Polaków, gdyż większość z 16 mln spraw, jakie co roku trafiają do sądów, dotyczy właśnie roszczeń pieniężnych. Dlatego warto wiedzieć, czym jest wezwanie do zapłaty, sądowy nakaz zapłaty, a czym egzekucja komornicza i jak reagować.

Pierwsze próby

Wierzyciel, aby dochodzić zapłaty należności, wysyła najpierw do dłużnika wezwanie do zapłaty. Zwykłego listu, a nawet maila też lepiej nie ignorować (poza. oczywiście absurdalnymi, np. z Afryki). Jeśli wezwanie jest wysłane listem poleconym za „potwierdzeniem odbioru", gdy dojdzie do sprawy w sądzie, wierzyciel będzie mógł udowodnić, iż próbował podjąć polubowną próbę zakończenia sporu.

Mając uzasadnione, udokumentowane (przez wierzyciela) i nieprzedawnione żądanie zapłaty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10919

Wydanie: 10919

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament