Od 2018 roku ulga B+R z szerszym zastosowaniem
Już od 1 stycznia wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z odliczenia do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, natomiast centra badawczo-rozwojowe – do 150 proc. To posunięcie ma zatrzymać innowacyjny biznes w Polsce.
9 listopada 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, która zmienia przepisy o PIT i o CIT dotyczące ulgi B+R. Ulga na działalność badawczo-rozwojową to w polskiej rzeczywistości dość nowa forma wsparcia, która zyskuje na popularności. Co więcej, ustawodawca postanowił wprowadzić kolejne korzystne dla podatników zmiany w zasadach rozliczania ulgi, które zaczną obowiązywać już od 1 stycznia. Zmiany rozszerzają zakres stosowania ulgi i doprecyzowują funkcjonujące w obrocie prawnym przepisy.
Pomimo tendencji wzrostowej, innowacyjność biznesu w Polsce, w porównaniu z innymi krajami UE, jest na bardzo niskim poziomie, a ulga na działalność badawczo-rozwojową, będąca znaczącym wsparciem, ma wpłynąć na jej rozwój. Mimo dużej chęci skorzystania z odliczeń, podatnicy napotykają wiele problemów dotyczących zarówno zaliczania wydatków związanych ze swoją działalnością do kosztów kwalifikowanych dla celów ulgi B+R, jak i sposobu odliczania kosztów poniesionych na badania i rozwój.
Polski ustawodawca zdecydował się na wsparcie innowacyjnych działań przedsiębiorców, wprowadzając ulgę na działalność badawczo-rozwojową w 2016 r. (dalej: ulga B+R), która następnie została zmodyfikowana w 2017 roku, zwiększając korzyści podatkowe płynące z prowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta