Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kultura krajobrazu, czyli patriotyzm miejsca

04 grudnia 2017 | Nieruchomości

Trzy czwarte badanych uważa, że obiekty wyróżniające się, jak maszty telefonii, farmy wiatrowe, silosy czy sieci energetyczne, powinny być zakazane. Bo krajobraz to sztuka umiaru, czyli obyczaju budowania.

olgierd roman dziekoński

Jesteśmy dumni z naszych krajobrazów. Uczestniczymy w konkursach na ich promocję, umieszczamy w mediach społecznościowych zdjęcia ulubionych miejsc Polski, nawet gdy są już trochę zanieczyszczone reklamami. Ale również lekceważymy krajobraz w praktyce. Zauważył to 13 lat temu Roger Scruton w swoim eseju „Estetyczne skażenie", mówiąc o wizualnym skażeniu polskiego krajobrazu i sygnalizując swoisty zanik patriotyzmu wobec krajobrazu. A przecież deklarujemy w badaniach opinii (CBOS z 2014 r.), że nasze otoczenie jest dla nas ważne. Tak uważa 91,3 proc. Najlepiej oceniamy krajobraz, który jest dalej od naszego miejsca zamieszkania, bo krajobraz Polski jest oceniany na 5,21 w skali 1 do 7, regionu 4,74,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10919

Wydanie: 10919

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament