Czy można rozliczyć stratę ze zbycia przedawnionych wierzytelności
Uprzednie zarachowanie wierzytelności jako przychodu należnego nie sprawia, że jej przedawnienie przestaje mieć znaczenie dla ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 października 2017 r. (II FSK 1196/15).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu posiada wierzytelności handlowe, dla których upłynął już termin płatności i z których część uległa przedawnieniu. Ich egzekucja jest kosztowna i skomplikowana. Spółka skorzystała z usług podmiotu, który przejął ciężar ich obsługi i dokonała przelewu wierzytelności. Cena sprzedaży była na poziomie wartości rynkowej, a więc była niższa od wartości nominalnej. W wyniku sprzedaży powstała strata w wysokości różnicy między wartością a ceną. Zgodnie z praktyką obowiązującą w spółce, wszelkie należności z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej są uznawane za przychód należny. Pojawiła się wątpliwość, czy strata ze sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych, uprzednio zaliczonych do przychodów należnych, będzie kosztem podatkowym. Zdaniem spółki odpowiedź powinna być twierdząca.
Organ podatkowy w interpretacji z 29 kwietnia 2014 r. (ILPB3/423-40/14-2/KS) podkreślił, że zakresy art. 16 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta