Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestują w ludzi i przyszłość

04 grudnia 2017 | Życie Wielkopolski | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Wielkopolska słynie z zaradności, a laureaci Rankingu Samorządów doskonale wpisują się w ten wizerunek.

Wśród ponad 200 samorządów wyróżnionych w tegorocznej edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej" znalazło się 16 gmin i miast z Wielkopolski. Niektóre z nich uzyskały bardzo wysoką pozycję w kraju – Poznań, stolica regionu, uplasował się na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu, zaś Krobia na piątym miejscu w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich. Ale wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze.

Zdrowe finanse

Do naszego zestawienia w ogóle bowiem klasyfikują się tylko te jednostki, które mogą pochwalić się wysoką dynamiką dochodów i wydatków prorozwojowych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa finansowego lokalnego budżetu. W drugim etapie dodatkowo oceniamy efektywność działań samorządów w kluczowych dla rozwoju obszarach – takich jak budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wspieranie kapitału ludzkiego i lokalnej gospodarki oraz jakość zarządzania pracą administracji.

– Dobry wynik w rankingu to efekt dobrej polityki finansowej, która opiera się na kilku założeniach – komentuje Marian Adamek, burmistrz Pleszewa, który w skali kraju (wśród gmin miejsko-wiejskich) uplasował się w środku stawki. – Przede wszystkim to stabilizacja, a nawet redukcja poziomu wydatków bieżących. Od kilku lat realizowane są działania mające na celu optymalizację rozwiązań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10919

Wydanie: 10919

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament