Kiedy usługi kształcenia zawodowego są zwolnione z VAT
W przypadku nieprawidłowej implementacji przepisów do prawa polskiego, przy ich wykładni należy posiłkować się odpowiednimi regulacjami aktów prawa unijnego. Interpretacja indywidualna, która pomija dany przepis z takich względów, będzie błędna.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 listopada 2017 r. (III SA/Wa 3096/16).
Skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wskazała, że zamierza utworzyć spółkę komandytową, która prowadziłaby działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie szkoleń z psychoterapii, przy czym spółka nie będzie miała możliwości uzyskania akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (dalej: akredytacja). Świadczenie takich usług szkoleniowych na rzecz psychoterapeutów oraz innych osób, którym wiedza z zakresu psychoterapii jest niezbędna do wykonywania zawodu, powinno być, zdaniem skarżącej, objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, świadczone przez podmioty nieposiadające akredytacji. W uzasadnieniu podkreślono, że z powodu nieprawidłowej implementacji powołanego przepisu, należy bezpośrednio sięgać do rozporządzenia Rady UE Nr 282/2011 (dalej: rozporządzenie 282/2011) oraz przepisów dyrektywy 2006/112/WE (dalej: dyrektywa), które w przeciwieństwie do polskiego przepisu nie uzależniają zwolnienia z VAT od świadczenia usług w formach i na zasadach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta