Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak interpretować zgody na budowę urządzeń przesyłowych

06 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Małgorzata Chwoyka

Nabywcom nieruchomości winno przysługiwać prawo renegocjacji warunków posadowienia urządzeń i wykonywania tego prawa przez przedsiębiorstwo przesyłowe w szczególności, gdy z podpisanej przez pierwotnych właścicieli zgody nie wynika jej nieodwołalność oraz, gdy konieczność uzyskiwania zgody obciąża każdorazowego nabywcę nieruchomości a także, gdy wymagają tego zmienione od czasu wyrażenia pierwotnej zgody okoliczności faktyczne czy prawne.

W sprawach o ustanowienie służebności przesyłu i/lub o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie związane z posadowieniem infrastruktury przesyłowej, jednym z często podnoszonych przez przedsiębiorstwa przesyłowe zarzutów obronnych, które mają zniweczyć roszczenie właściciela nieruchomości a jednocześnie mają uzasadniać tzw. dobrą wiarę przedsiębiorstwa przesyłowego, jest kwestia wyrażenia przez właściciela zgody na budowę urządzeń. Problemu interpretacji treści zgody nie powinno być co do zasady w przypadku umów, ugód zawieranych z przedsiębiorstwem, lub w przypadku zgody wyrażonej w innym dokumencie, którego treść nie pozostawia wątpliwości co do zakresu i przedmiotu zgody. Jednak może się pojawić w przypadku zgód niepełnych, wątpliwych zarówno przedmiotowo jak i podmiotowo.

Zbiorcze podpisy

Jednym z najczęstszych dokumentów przedstawianych przez przedsiębiorstwa przesyłowe, które mają zawierać domniemaną zgodę, są dokumenty tzw. lokalizacyjne (np. decyzje o lokalizacji inwestycji), na których widnieją często zbiorcze podpisy właścicieli nieruchomości, przez które przebiega dana infrastruktura.

Podpisanie oświadczenia o przyjęciu do wiadomości faktu lokalizacji urządzeń przesyłowych na swojej nieruchomości, nie musi jednak zawsze oznaczać oświadczenia o wyrażeniu zgody na ten fakt, i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11020

Wydanie: 11020

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament