Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Układ a wykupienie przedmiotu leasingu

06 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Jarosław Kozłowski

Prawo restrukturyzacyjne pozwala na przeprowadzanie wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością czynności, które zmierzają do poprawy jego sytuacji ekonomicznej i niedopuszczenia do ogłoszenia jego upadłości. Realizuje się to w głównej mierze przez umożliwienie dłużnikowi restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami.

Niekiedy budzi wątpliwości to, jakie skutki prawne w sferze uprawnień i obowiązków dłużnika oraz wierzycieli wywiera zawarcie układu. Dotyczy to zarówno układów zawartych po 1 stycznia 2016 r. w czasie obowiązywania ustawy Prawo restrukturyzacyjne (p.r.), jak i tych zawartych wcześniej pod rządami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.

Zdarzyć się może, że po zawarciu umowy leasingu i wydaniu korzystającemu przedmiotu leasingu wszczęte zostanie wobec korzystającego postępowanie restrukturyzacyjne oraz zostanie zawarty i prawomocnie zatwierdzony układ z wierzycielami, a wierzytelności finansującego (leasingodawcy) z tytułu zawartej umowy leasingu zostaną w całości lub w części objęte układem. W umowach leasingu strony wskazują zwykle, że po zakończeniu okresu leasingu, korzystający (leasingobiorca) będzie mógł wykupić przedmiot leasingu, pod warunkiem, że wywiązał się z wszystkich zobowiązań wynikających z umowy, a więc w szczególności, o ile spłacił w całości wszystkie raty leasingu. W takim przypadku może pojawić się wątpliwość, czy zapłata przez korzystającego wszystkich rat leasingu, ale w zredukowanej układem wysokości, uprawniać będzie korzystającego do wykupienia przedmiotu leasingu.

Sytuację może dodatkowo skomplikować fakt, że określony w umowie leasingu czas trwania leasingu zwykle zakończy się zanim układ zostanie w pełni wykonany. W takiej sytuacji termin wykupienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11020

Wydanie: 11020

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament