Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka ma być rola sygnalisty

06 kwietnia 2018 | Biznes i finanse | Aleksandra Berger

Sygnalista będzie mógł liczyć na ochronę prawną jedynie, gdy poinformuje o podejrzeniu popełnienia konkretnych przestępstw sankcjonowanych na gruncie kodeksu karnego.

Zgodnie z przewidywaniami projektodawców ustawy o jawności życia publicznego oraz o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu mają wejść w życie w I połowie 2018 r. Projekt ustawy o jawności życia publicznego z 8 stycznia 2018 r. (dalej: „j.ż.p") jest obecnie opiniowany na etapie prac rządowych, natomiast projekt ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z 15 stycznia 2017 r. (dalej: „p.p.p.f.t") został już skierowany do Sejmu. Oba projekty nakładają na przedsiębiorców obowiązki opracowania i wdrożenia w strukturach przedsiębiorstwa procedury umożliwiającej zgłaszanie nieprawidłowości zaistniałych w firmie (ang. Whistleblowing Procedure).

Idea implementowania do polskiego porządku prawnego Procedury Whistleblowing wynika przede wszystkim z potrzeby wykrywania niepożądanych zachowań w strukturach spółki oraz konieczności ochrony osób zgłaszających zaistniałe nieprawidłowości, czyli tzw. sygnalistów. Konieczne jest wdrożenie w strukturach firmy instrumentów umożliwiających sprawne przekazywanie informacji o nieprawidłowościach organom spółki. Jak zatem w praktyce ma wyglądać prawidłowo opracowana Procedura Whistleblowing oraz na kim będzie spoczywał obowiązek jej wdrożenia?

- Kogo dotyczy obowiązek wdrożenia Procedury Whistleblowing na podstawie ustawy o jawności życia publicznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11020

Wydanie: 11020

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament