Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmetyka i mydlenie oczu

25 kwietnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Bartłomiej Przymusiński
źródło: AdobeStock

O ostatnich zmianach w ustawach sędziowskich.

Bartosz Przymusiński

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił pakiet zmian w sądownictwie. Trwało to zaledwie kilka dni. Nie zdążyliśmy zabrać głosu, co nie oznacza, że nie mamy o ustawach własnego zdania ani zastrzeżeń do nich. Oto opinia Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o uchwalonych ustawach.

Wprowadzić w błąd

Po pierwsze – SSP Iustitia krytycznie odnosi się do zmian uchwalonych na 61. posiedzeniu Sejmu i zaakceptowanych bez poprawek przez Senat podczas obrad 16 kwietnia 2018 r. Wprowadzone zmiany co do zasady nie zmierzają do poprawy praworządności i wzmocnienia niezależności sądów. Wprowadzając opinię publiczną w błąd co do intencji ustawodawczych, zmiany owe pogłębiają i utrwalają stan niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań i niszczą zasadę równowagi i trójpodziału władz. SSP Iustitia podtrzymuje swoje negatywne stanowisko w podstawowych kwestiach objętych tymi regulacjami. Jest ono co do zasady zbieżne z opiniami przedstawionymi przez pierwszą prezes SN 9 i 12 kwietnia 2018 r.

To kosmetyka

Po drugie – ustawa z 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (druk sejmowy 2389):

a) Procedura odwoływania prezesów sądów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament