Kosmetyka i mydlenie oczu
O ostatnich zmianach w ustawach sędziowskich.
Bartosz Przymusiński
Podczas ostatniego posiedzenia Sejm uchwalił pakiet zmian w sądownictwie. Trwało to zaledwie kilka dni. Nie zdążyliśmy zabrać głosu, co nie oznacza, że nie mamy o ustawach własnego zdania ani zastrzeżeń do nich. Oto opinia Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o uchwalonych ustawach.
Wprowadzić w błąd
Po pierwsze – SSP Iustitia krytycznie odnosi się do zmian uchwalonych na 61. posiedzeniu Sejmu i zaakceptowanych bez poprawek przez Senat podczas obrad 16 kwietnia 2018 r. Wprowadzone zmiany co do zasady nie zmierzają do poprawy praworządności i wzmocnienia niezależności sądów. Wprowadzając opinię publiczną w błąd co do intencji ustawodawczych, zmiany owe pogłębiają i utrwalają stan niekonstytucyjności przyjętych rozwiązań i niszczą zasadę równowagi i trójpodziału władz. SSP Iustitia podtrzymuje swoje negatywne stanowisko w podstawowych kwestiach objętych tymi regulacjami. Jest ono co do zasady zbieżne z opiniami przedstawionymi przez pierwszą prezes SN 9 i 12 kwietnia 2018 r.
To kosmetyka
Po drugie – ustawa z 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym (druk sejmowy 2389):
a) Procedura odwoływania prezesów sądów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta