Rady dla nowej Rady (2)
KRS musi przywrócić polskim sędziom zaufanie do obiektywności procedury awansowej.
Jednym z powtarzających się argumentów za zmianą wyboru sędziów-członków Krajowej Rady Sądownictwa była nie najlepsza ocena, jaką Radzie wystawiło samo środowisko. Ponad 40 proc. sędziów z Polski, którzy brali udział w badaniach Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, przyznało, że awansuje się ich na podstawie przesłanek innych niż kompetencje i doświadczenie (ENCJ Survey on the Independence of Judges 2016–2017). Badanie przeprowadzono jeszcze przed zmianami w KRS, a wskaźnik ten pogorszył się o 10 pkt proc. w stosunku do badania sprzed dwóch lat.
Sama zmiana sposobu wyboru nie przywróci zaufania sędziów do obiektywności procedury awansowej. Raczej odwrotnie. Zanim jeszcze Rada zebrała się w nowym składzie, wiele osób zarzucało jej upartyjnienie lub podporządkowanie ministrowi sprawiedliwości. Pojawiły się też głosy sugerujące wykorzystanie członkostwa w Radzie do zapewnienia sobie szybkiego awansu.
Obawy wpisują się w powszechne rozczarowanie jakością życia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta