Diagnozy chorób sprzed stuleci
Jaskiniowca sprzed 28 tys. lat szpeciły potworne guzy. Przyczynę rozpoznał francuski naukowiec.
Szkielet odkopano już 150 lat temu w jednej z grot we Francji, w departamencie Dordogne. Teraz współczesny badacz zajmujący się historią medycyny powrócił do tego znaleziska. Wielu dawniejszych uczonych było przekonanych, że guzy powstały w wyniku skapywania kropel wody w jaskini, przez tysiące lat w ten sposób miały powstać wapienne nacieki. Inni za przyczynę uważali gruźlicę, jeszcze inni – syfilis.
Wada wrodzona
W świetle najnowszych badań żadna z tych hipotez nie jest prawdziwa. Czterdziestoletni – w chwili śmierci – mężczyzna cierpiał na bardzo rzadką genetyczną chorobę Recklinghausena (inaczej nerwiakowłókniakowatość). Zaliczana jest do chorób, które obejmują układ nerwowy, naczyniowy, kostny oraz oczy i skórę. W chorobie tej pojawiają się także zaburzenia rozwojowe. Jest to choroba nieuleczalna, która wymaga stałej opieki i kontroli lekarskiej.
Diagnozę tę postawił prof. Philippe Charlier ze szpitala Raymond-Poincaré w Garches, światowej sławy anatom, patolog specjalizujący się w historii medycyny, na co dzień także ekspert w dziedzinie medycyny sądowej.
Jego zespół bardzo dokładnie zeskanował czaszkę, twarz,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta