Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak stosować ulgę rehabilitacyjną

25 kwietnia 2018 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Wydatki na zakup soczewek podlegają odliczeniu, jeśli nie są wykazane na fakturze łącznie z kosztem zabiegu ich wszczepienia.

- Do prowadzonego przeze mnie biura rachunkowego zgłosi się klient – osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, będąca inwalidą I grupy. Jedną z podstaw zaliczenia klienta do tej grupy inwalidzkiej jest choroba AMD – zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. W 2017 r. klient poniósł wydatki na przeprowadzone zabiegi usunięcia z oczu naturalnych soczewek i zastąpienia ich specjalistycznymi, sztucznymi soczewkami oraz ich zakup. Celem przeprowadzenia zabiegów było powstrzymanie rozwoju nieuleczalnej choroby. Na wystawionych fakturach, otrzymanych przez klienta z kliniki wykonującej zabieg, wskazana została „usługa medyczna (85.12.12)" i łączna kwota, bez wyszczególnienia kosztu samego zabiegu i kosztu soczewek. Czy podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć całość wydatków? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu – między innymi – kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament