Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żelazną kasę można naruszyć wyjątkowo

25 kwietnia 2018 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Pieniądze, które osoba wychodząca na wolność ma wykorzystać np. na utrzymanie, można przeznaczyć na grzywnę tylko pod pewnymi warunkami.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że więzień nie może spłacić grzywny z tzw. żelaznej kasy, jeżeli nie została ona zamieniona na zastępczą karę więzienia lub aresztu.

W czym rzecz? Poszło o tzw. żelazną kasę, czyli pieniądze zgromadzone na koncie osadzonego (skazanego, tymczasowo aresztowanego) przeznaczone do wypłaty w chwili wyjścia na wolność. Środki finansowe więźnia mogą pochodzić z wpłat na konto otrzymywanych z zewnątrz, środków własnych posiadanych w chwili zamknięcia albo zarobionych w trakcie pobytu w kryminale. Sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

Prawa własności a dyrektor

W skardze skazany napisał, że poprosił dyrektora aresztu, aby ten przelał w jego imieniu pieniądze tytułem spłaty grzywny orzeczonej wobec niego wyrokiem sądu rejonowego. Dyrektor Aresztu Śledczego odmówił uwzględnienia jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament