Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węglowe zyski idą na podwyżki

25 kwietnia 2018 | Ekonomia
Wydatki na wynagrodzenia pracowników stanowią największą część kosztów produkcji węgla
źródło: Rzeczpospolita
Wydatki na wynagrodzenia pracowników stanowią największą część kosztów produkcji węgla

Płace | Zamiast rewolucji w górniczych wynagrodzeniach w spółkach węglowych mamy sowite podwyżki płac. Związkowcy zgodzili się jednak na pewne ustępstwa. barbara oksińska

Miały być rewolucyjne zmiany, wyszło jak zwykle. Tak w skrócie można opisać ostatnie decyzje zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG). O konieczności zmiany systemu płac w polskim górnictwie i uzależnieniu ich od efektywności pracy mówi się od lat. Zamiast tego mamy wysokie podwyżki, a rozmowy na temat nowego układu zbiorowego pracy utknęły w martwym punkcie.

Sowite podwyżki

Związkowcy z PGG już otrąbili sukces. – Górnicy pokazali, że potrafią walczyć o swoje. Bez strajków, bez protestów i narażania firmy na straty wywalczyli podwyżki, jakich inni mogą im tylko pozazdrościć – oznajmił Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80, tuż po podpisaniu w poniedziałek porozumienia w sprawie podwyżek dla załogi PGG. Nie dodał, że wcześniej związki groziły strajkiem i żądały kwot wyższych niż cały planowany na ten rok zysk węglowego giganta. Ostatecznie średnia miesięczna pensja w PGG wzrośnie o 7 proc., do 7,22 tys. zł.

Niewykluczone, że wkrótce to górnicy z PGG będą zazdrościć podwyżek kolegom z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tam bowiem związki zawodowe wysunęły żądania 15-proc. wzrostu płac oraz zwrotu utraconych korzyści w związku z zamrożeniem w poprzednich latach wypłaty części przywilejów górniczych. W JSW zresztą już teraz wynagrodzenia są najwyższe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament