Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niech opinia prywatna pomaga procesowej

25 kwietnia 2018 | Sądy i Prokuratura | Katarzyna Wójtowicz-Garcarz
źródło: AdobeStock

Rola właściwej ekspertyzy jest w postępowaniu nieoceniona.

Podstawowym aspektem błędnej opinii przyjętej i stanowiącej dowód w sprawie, jest praktycznie zerowa szansa na jej podważenie. Oznacza to, że wnioski ekspertyzy wykonanej na potrzeby procesu lub postępowania przygotowawczego są faktycznie niewzruszalne. Dla uczestnika procesu lub oskarżonego w postępowaniu przygotowawczym, który ma świadomość błędu w opinii – rozpoczyna się więc walka, często długotrwała i kosztowna.

Opinia sądowa powinna być przygotowana na podstawie ustalonych standardów pracy laboratoryjnej. Zobiektywizowane muszą być sposoby postępowania, zwalidowane metody i techniki badawcze oraz skalibrowany i poddawany okresowej kontroli sprzęt badawczy. Eksperci biorący na swe barki odpowiedzialność wytworzenia dowodu w sprawie powinni legitymować się najwyższymi okresowo i systematycznie sprawdzanymi kwalifikacjami. Nie zawsze jednak założenia mają pokrycie w rzeczywistości, o czym wielokrotnie już pisałam.

Wszelkie prywatne dokumenty

Każda opinia sporządzona na potrzeby procesu niezależnie od tego, na jakim etapie postępowania została przygotowana, jest opinią procesową, jeśli została wydana na podstawie postanowienia o powołaniu biegłego wydanego przez organ procesowy.

Kilka lat temu wprowadzono reformę procedury karnej poprzez wprowadzenie procesu kontradyktoryjnego. Dzień 27 września 2013 r., kiedy Sejm przyjął nowelizację ustawy karnej, był to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament