Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć blokady VAT? Pozbyć się firmowego konta

25 kwietnia 2018 | Prawo

podatki | Przepisy o podzielonej płatności nie obejmą przedsiębiorców, którzy mają tylko prywatne rachunki. przemysław wojtasik

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi dla „Rzeczpospolitej" potwierdziło, że system podzielonej płatności (split payment) nie będzie stosowany do prowadzących działalność gospodarczą osób fizycznych, które rozliczają się przez zwykłe rachunki oszczędnościowe. Skarbówka nie zablokuje im VAT na specjalnym koncie.

– To dobra wiadomość zwłaszcza dla jednoosobowych firm albo samozatrudnionych, bo unikną problemów z płynnością finansową – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton.

Obawy o płynność finansową

Przepisy o podzielonej płatności wchodzą 1 lipca. Tego dnia banki mają założyć przedsiębiorcom specjalne VAT-owskie rachunki. Jeśli kontrahent zdecyduje się na podzieloną płatność, na taki rachunek wpłynie kwota podatku. Te pieniądze będzie można wykorzystywać w ograniczony sposób, przede wszystkim do płacenia VAT dostawcom albo urzędowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament