Nadzór USA nad reprywatyzacją
Kongres miał w środę opowiedzieć się za stałym naciskiem na Polskę, aby zwróciła mienie ofiar Holokaustu.
W uchwale JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today – Sprawiedliwość dla Ocalonych bez Rekompensat Dzisiaj) nazwa Polski nie pada. Mowa ogólnie o 46 krajach, które w 2009 r. podpisały w Terezinie deklarację w sprawie własności żydowskiej z okresu Zagłady.
Jednak ten problem dotyczy Polski w sposób szczególny, nie tylko dlatego, że połowę ofiar Zagłady stanowili obywatele RP.
– Polska jest ostatnim krajem Europy, który nie uregulował sprawy rekompensaty za mienie żydowskie – mówi „Rz" Nachliel Dison, p.o. dyrektora Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO).
Rachunek za nowelizację ustawy o IPN
Pod naciskiem amerykańskich organizacji żydowskich władze USA tą sprawą zajmowały się w przeszłości wielokrotnie. Jeszcze 26 marca 59 spośród 100 senatorów napisało list do premiera Morawieckiego, w którym apelują o uwzględnienie ocalałych z Holokaustu i ich potomków w projekcie ustawy o reprywatyzacji, który szykuje rząd.
– Emocjonalna reakcja Senatu została spowodowana atmosferą, jaka powstała w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Polska powinna możliwie szybko rozwiązać kwestię reprywatyzacji, traktując wszystkich, którzy byli obywatelami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta