Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odliczenie VAT w działalności mieszanej

25 kwietnia 2018 | Dobra Firma | Grzegorz Tomala

UPRAWNIENIA | Pomniejszanie podatku należnego o naliczony np. przez podmioty lecznicze, które oprócz usług zwolnionych wykonują czynności opodatkowane, wymaga szczególnej uwagi księgowych. Tylko zakupy związane z tą drugą grupą dają prawo do odliczenia.

Odliczenie naliczonego VAT daje istotną możliwość pomniejszenia kwoty podatku wpłacanej do urzędu skarbowego. Niestety, podatnik nie zawsze ma możliwość odliczenia VAT, nie zawsze też może go odliczyć w pełnej wysokości.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem zakup towarów lub usług z przeznaczeniem na wykorzystanie ich do świadczenia usług (lub dostaw towarów) zwolnionych z VAT nie daje prawa do odliczenia podatku. Prawo do odliczenia powstaje, gdy zakupy przeznaczone są do działalności opodatkowanej VAT.

Profilaktyka, zachowanie i ratowanie zdrowia...

Problem pojawia się w sytuacji, gdy w działalności podatnik wykonuje zarówno czynności opodatkowane, jak i zwolnione z VAT. Takim przykładem może być działalność podmiotów leczniczych. Artykuł 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwalnia z podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze oraz świadczonych na ich rzecz na terenie zakładów leczniczych.

... a nierzadko także najem

Opodatkowaniu VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11036

Wydanie: 11036

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament