Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy uczestnik zagranicznych targów pobiera podatek u źródła

02 lipca 2018 | Podatki i księgowość | Jarosław Sekita

Polscy przedsiębiorcy uczestniczący w zagranicznych targach ponoszą z tego tytułu opłaty na rzecz organizatora. Powstaje pytanie, czy podlegają one podatkowi u źródła, a polski usługobiorca powinien go potrącić wykonując obowiązki płatnika. Problem jest istotny, gdyż ewentualne opodatkowanie – przy pewnym braku zgody zagranicznego organizatora na zmniejszenie jego wynagrodzenia o kwotę podatku – oznaczałoby, że polski wystawca zmuszony byłby ubruttowić cenę i ponieść ekonomiczny ciężar podatku. Wydawało się, że stanowisko fiskusa w tej sprawie jest już ugruntowane i podatku nie trzeba płacić. Niestety, okazało się, że dyrektor KIS twierdzi teraz co innego.

Za co się płaci organizatorom

Usługa zorganizowania targów oraz zapewnienia wystawcom możliwości korzystania ze stoisk jest złożoną usługą, w której mieści się wiele świadczeń. Chociaż zakres obowiązków organizatorów targów może się różnić, to jednak istnieje grupa powtarzających się świadczeń. Można do nich zaliczyć:

1) udostępnienie powierzchni (części nieruchomości) wystawienniczej,

2) udostępnienie sprzętów biurowych i innego wyposażenia stoiska,

3) zorganizowanie przebiegu targów (ochrona, udzielanie informacji o wystawcach, opieka hostess, ewentualne biletowanie i in.).

Co mówią przepisy

Zgodnie z art. 21...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament