Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie gruntu pod budowę drogi podlega VAT

02 lipca 2018 | Podatki i księgowość | Paulina Bąk

ROZLICZENIA | Przeniesienie własności nieruchomości należącej do gminy na rzecz Skarbu Państwa za odszkodowaniem jest dostawą towarów, nawet gdy wypłata odszkodowania polega na wewnętrznym przeksięgowaniu w budżecie jednostki samorządowej.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (C-665/16).

Stan faktyczny

Wojewoda dolnośląski przeniósł prawo własności nieruchomości należących uprzednio do gminy Wrocław na Skarb Państwa w celu budowy drogi krajowej. Odrębną decyzją wojewoda ustalił wysokość odszkodowania przysługującego gminie i zobowiązał prezydenta do wypłaty tej kwoty. Wrocław zwrócił się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby dowiedzieć się, czy przeniesienie z mocy prawa własności nieruchomości w zamian za odszkodowanie jest odpłatną dostawą towarów opodatkowaną VAT, a w przypadku udzielenia na to pytanie odpowiedzi twierdzącej, który podmiot powinien zostać wskazany w fakturze VAT jako nabywca towarów. W interpretacji indywidualnej minister finansów stwierdził, że w niniejszej sprawie miała miejsce odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu VAT, ponieważ własność nieruchomości została przeniesiona z gminy na Skarb Państwa w zamian za odszkodowanie. Wskazał on, że podatnikiem VAT w tej transakcji był Wrocław, ponieważ prezydent nie jest podmiotem prowadzącym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament