Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

CPK oznacza 800 km nowych linii

02 lipca 2018 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

krzysztof mamiński | Hub komunikacyjny nie tylko dla Polski, ale i dla całej Europy Środkowej, skupiający wiele rodzajów transportu, to słuszna inwestycja i wyzwanie cywilizacyjne – mówi Marcinowi Piaseckiemu prezes PKP SA.

Rz: Czy jest pan zadowolony z poziomu usług polskich kolei?

krzysztof mamiński: Osiągnęliśmy poziom, który jest dobrze oceniany przez klientów. Najlepszy miernik to po prostu stopień korzystania z naszych usług. W przewozach pasażerskich od dwóch lat obserwujemy bardzo duże wzrosty, po kilkanaście procent rocznie, w przewozach towarów również. Remontujemy linie, oddajemy pierwsze dworce z prawie 200 przewidzianych do remontu. Każdy kolejny rok to wyzwanie, mamy badania satysfakcji klientów i staramy się spełniać ich oczekiwania.

Jakie to wyzwania?

Musimy dokończyć program inwestycji w infrastrukturę kolejową. Mamy na ten cel 66 miliardów złotych, to poważne wyzwanie dla PKP PLK. Realizacja programu ma doprowadzić do tego, że 9 tys. kilometrów torów będzie wyremontowanych, o większej przepustowości i prędkości przejazdu.

Tylko że na remontowanych liniach można z reguły rozwijać prędkość 160 km/h zamiast np. 200 km/h.

Prędkość bez większego problemu można podnieść do 200 km/h i więcej. Ale ważne jest również, żeby po tych torach jeździł tabor pozwalający na osiąganie takich prędkości. Na razie to tylko pendolino. Będziemy zamawiać taki tabor, PKP Intercity rozpoczęła realizację olbrzymiego programu inwestycyjnego na 7 mld zł. W tym czasie zmodernizujemy dworce, a na tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament