Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustępstw w sądownictwie nie będzie

02 lipca 2018 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Marek Ast | Biorąc pod uwagę wiek sędziów SN, łatwo wskazać tych, którzy służyli PRL. Ale nie chcę podawać nazwisk.

Rz: Komisja Europejska może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powodem decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.

Marek Ast, poseł PiS: Wynika to z nierozumienia podstawowych założeń reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Oczywiście szanujemy opinię Komisji Europejskiej, która może korzystać ze swoich uprawnień, choć nie zgadzamy się z tezą. Myślę, że TSUE podejdzie rozsądnie do wniosku i sprawa skończy się pomyślnie dla Polski. Mamy pewność co do słuszności przeprowadzanych zmian i jesteśmy przekonani, że wyrok TSUE byłby korzystny dla Polski. Pola manewru do zmian już nie mamy. Reforma sądownictwa dokona się.

Podobna sytuacja miała miejsce z wycinką w Puszczy Białowieskiej, z której mimo podobnych zapowiedzi rząd Zjednoczonej Prawicy musiał się wycofać.

Nie sądzę, żeby w tym wypadku było podobnie. Oczywiście nie ja jestem decydentem, ale z tego, co mówią premier Mateusz Morawiecki i Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, dalszych możliwości ustępstw w sprawie reformy sądownictwa nie przewidujemy. Polski rząd wykonał wystarczająco dużo gestów, świadczących o tym, że szukaliśmy kompromisu z KE.

Co się wydarzy 3 lipca?

Minie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11091

Wydanie: 11091

Spis treści
Zamów abonament