Ustępstw w sądownictwie nie będzie
Marek Ast | Biorąc pod uwagę wiek sędziów SN, łatwo wskazać tych, którzy służyli PRL. Ale nie chcę podawać nazwisk.
Rz: Komisja Europejska może pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Powodem decyzji ma być nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, której efektem jest to, że około 40 procent sędziów polskiego Sądu Najwyższego zostanie zmuszonych do odejścia.
Marek Ast, poseł PiS: Wynika to z nierozumienia podstawowych założeń reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Oczywiście szanujemy opinię Komisji Europejskiej, która może korzystać ze swoich uprawnień, choć nie zgadzamy się z tezą. Myślę, że TSUE podejdzie rozsądnie do wniosku i sprawa skończy się pomyślnie dla Polski. Mamy pewność co do słuszności przeprowadzanych zmian i jesteśmy przekonani, że wyrok TSUE byłby korzystny dla Polski. Pola manewru do zmian już nie mamy. Reforma sądownictwa dokona się.
Podobna sytuacja miała miejsce z wycinką w Puszczy Białowieskiej, z której mimo podobnych zapowiedzi rząd Zjednoczonej Prawicy musiał się wycofać.
Nie sądzę, żeby w tym wypadku było podobnie. Oczywiście nie ja jestem decydentem, ale z tego, co mówią premier Mateusz Morawiecki i Ryszard Terlecki, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS, dalszych możliwości ustępstw w sprawie reformy sądownictwa nie przewidujemy. Polski rząd wykonał wystarczająco dużo gestów, świadczących o tym, że szukaliśmy kompromisu z KE.
Co się wydarzy 3 lipca?
Minie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta